Příběh keramiky z Olomučan

Přijďte na výstavu, která vypráví příběh olomučanské keramiky, umělecké tvorby z Blanenska. Keramiky, kterou soukromí sběratelé obdivují a která má mnoho tváří.

Olomučanská keramika se začala vyrábět ve druhé polovině 19. století. Firmu založili v roce 1859 bratři Schützové, Arnold a Ludvík. Výrobky byly v průběhu let velmi rozmanité, od jednoduchých krémových talířů s rytinami či selské kameniny až po výtvarně náročně řešené barevné výrobky s rozmanitými secesními, romantickými i ručně malovanými motivy, které preferovali městští zákazníci a výrobky se vyvážely do celého Rakouska–Uherska. V roce 1890 se cesty bratrů rozešly Arnold zůstal na Moravě a Ludvík začal keramiku vyrábět v Libojí (Cilli v dnešním Slovinsku), kde výroba funguje dodnes. Jemná dekorativní a užitková keramika se v Olomučanech v roce 1909 přestala vyrábět a továrna se zabývala výrobou převážně šamotového zboží, obkladaček a kamen.

Prostřednictvím vystavených předmětů ze sbírek našeho muzea i zapůjčených od soukromých sběratelů se snažíme zmapovat a poukázat na různorodou výrobu olomučanské továrny. Na výstavních panelech zpracovaných RNDr. Pavlínou Lesovou, kurátorkou Muzea Blanenska, pak najdete množství zajímavých informací o výrobě, továrně i výrobcích. Na výstavě spolupracovala také PhDr. Alena Kalinová z Moravského zemského muzea v Brně. Graficky výstavu zpracovala Mgr. Daniela Pietraszová.