Blanenská historie očima pamětníků

Jak životy místních ovlivnila druhá světová válka a pozdější komunismus? Někteří nemohli studovat, jiní přišly o majetky a byli nuceni k emigraci. Jaké je žít pod neustálým dohledem, ve strachu z postihu? A jak si komunistický režim sám podřezal větev zasahováním lidí do soukromí a bráněním jim v osobním rozvoji – o tom všem vypráví výstava Blanenská historie očima pamětníků.

Přijďte se podívat na výstavu blanenských příběhů z archivu Paměti národa. Výstavu bude možné v zámeckých prostorách navštívit od 10. prosince 2021 do 29. ledna 2022. Příběhy pamětníků budou také po dokončení editace k poslechu či přečtení v archivu pametnaroda.cz

Na vernisáž přijede pamětnice Marie Alžběta Salm-Reifferscheidt-Raitz, dcera hraběte Huga Salm-Reifferscheidta a v rámci debat pohovoří se studenty gymnázií Blansko a Rájec-Jestřebí i s veřejností.
„Pokud se má ve společnosti skutečně něco změnit, musí se změnit především myšlení lidí,“ řekla Marie Salmová naší dokumentaristce Karolíně Antlové během rozhovoru. Příběh rodiny Salm-Reifferscheidt je součástí výstavy pěti příběhů blanenských pamětníků, kteří pro nás vzpomínali na minulé století.
Harmonogram:
11:00 debata se studenty
17:00 vernisáž pro verejnost a veřejná debata s hraběnkou
 
Výstavu připravila Paměť národa Jižní Morava ve spolupráci s Muzeem Blanenska za podpory města Blansko.


Zpět na výpis