O pivu

Na zdraví! Pojďte do zámeckého sklepa na pivo! 24. června v 17:00 pro vás otevřeme novou výstavu o vaření a pití piva v minulosti i dnes. Provede vás historií a ukáže i to, jak se pivo vaří v současnosti. Točit se bude pivo Ohrada z Vísek.

Víte, jak se jmenovala sumerská bohyně piva? A proč se dřív do piva přidávala svěcená voda a vápenec? A kde se na Blanensku vařilo v roce 1900 piva nejvíc? (Nebyla to Černá Hora.)

Do konce října pro vás otevíráme ve sklepení hospůdku s jedinečnou atmosférou. I to pivo se tam při otevření bude točit, ale hlavně se toho spoustu dozvíte. Historie vás zavede do dávné minulosti, do prvního pivovaru na světě i do minulosti bližší, kdy bylo na Blanensku pivovarů víc než dvacet. Ovšem nezdržíme se jen v minulosti - druhá část výstavy se zaměřuje na vaření a pití piva. Zjistíte, jak se dělá slad a co je to přesně rmutování. Popis druhů piv přiblíží, čím se liší ležák od ale a co je to stout a bock.

Dobré pivo má hasit žízeň a scházející vlhkost v těle nahrazovati, i poněkud má sytiti, nikoli však nadýmati nebo zácpu způsobiti i umdlené tělo posilovati, moč k poměru k požitku i s krupicí vyměšovati, aby se předcházelo tvoření kamene, stolici podporovati a žaludek zahřívati a ne jako mnohá piva chladiti. Komu by tyto vlastnosti piva měly škoditi, ten ať raději zůstane při vodě.
Kdo tohle řekl se také dozvíte na výstavě.
Těšíme se na vás!