Pohledy do středověku

Letos se můžete těšit na cyklus přednášek s názvem Pohledy do středověku. Z důvodu nemoci přednášejícího se přednáška "Hrady, hrádky, tvrze" uskuteční v červenci v rámci Sousedské univerzity.

Na nádvoří 25. června 2021 slavnostně představíme převratný archeologický nález, denárový depot z 11. století.
Společně s odborníky nahlédneme pod pokličku stavby hradů a do jejich historie, a to hned na první přednášce 16. července v prostorách kina Blansko od 17:30. Do „hradních“ tajů vás zasvětí historik blanenského muzea Milan Koudelka a stavitel modelů hradů Zdeněk Brachtl.
Po prázdninách se uvidíme hned 2. září 2021 na přednášce numismatika Ing. Jana Videmana s názvem Moravské mincovnictví denárového období.
O čtrnáct dní později, 16. září 2021, se setkáme na přednášce o zajímavých stavebně-historických milnících ve vývoji budovy zámku.
Ve čtvrtek 30. září představí archeolog Marek Novák a konzervátor našeho muzea Michal Mazík zásadní nálezy ze středověku ze sbírky muzea.
Celý středověký přednáškový cyklus zakončíme přednáško PhDr. Jiřího Doležela o zaniklých vesnicích na Blanensku 14. října 2021 a na mezinárodní den archeologie 16. října chystáme terénní vycházku po zaniklých vesnicích.