Večery s přírodovědcem Vlastou Káňou a jeho hosty

Srdečně Vás zvu na podzimní přednášky s promítáním v Muzeu Blanenska, které se uskuteční v rámci vzdělávacího projektu Cestou necestou Moravským krasem. Vždy od 19 hodin.

4. 9.
Netopýři a jejich svět
Host M. Kovařík
19:00

Jak žijí netopýři? Jak a kde se na Zemi vzali? Co je přitahuje do jeskyní Moravského krasu? Jak a proč je chránit? A kde se vlastně v tom krasu vyskytují, jaké jsou jejich nejoblíbenější jeskyně? Máme se jich bát? A co viry a jiné nemoci? Na tyto a podobné otázky vám odpovím spolu s mým hostem, zoologem Miroslavem Kovaříkem, na našem prvním podzimním setkání.

2. 10.
Býčí skála očima přírodovědce
Host J. Svozil
19:00

Na druhém setkání v muzeu pomyslně zavítáme do jeskyně Býčí skála, tentokrát nikoli za poklady, princeznami a lidskou historií, ale za přírodními fenomény tohoto jedinečného místa. Poznáme genezi jeskyně a krasových jevů v ní, geologickou stavbu, rozsah již známých nebo i dosud jen tušených částí, její živočišné obyvatele i současný stav výzkumu. Očima přírodovědce se bude se mnou na Býčí skálu dívat můj druhý podzimní host, speleolog Jiří Svozil.

6. 11.
Barová jeskyně, okno do zaniklých světů
Hosté A. Plichta a M. Roblíčková
19:00

Do třetice se spolu vydáme „Cestou necestou Moravským krasem“, tentokrát na mé domovské pracoviště, do Barové jeskyně. S pomocí mých hostů paleontologů Martiny Roblíčkové a Aleše Plichty nakoukneme trochu tím oknem, kterým pro nás Barová jeskyně je, do poslední doby ledové. Poznáme, jak žili jeskynní medvědi, jací byli a jak vypadali jeskynní lvi nebo hyení doupata. A dozvíme se, jak se vlastně ty kosti hledají a zkoumají a proč už v jejich sbírání Jindřicha Wankela asi netrumfneme.