Tvořivé dílny

Na blanenském zámku žila spousta zajímavých osobností, mezi nimi i dva vynálezci. Vynálezce parafínu – Karel z Reichenbachu, a vynálezce zdravotně nezávadného smaltu – Eduard Bartelmus. Jejich příběhy se děti dozvědí u tvořivých dílen.


Lžičkařem u Barthelmuse

Chemik Eduard Barthelmus měl plán. Chtěl vyrobit takový druh smaltu, který nebude jedovatý a využije se jako ochrana kuchyňského nádobí proti korozi. Svůj plán uskutečnil. A protože pracoval v železárnách hraběcího rodu Salmů a bydlel na blanenském zámku, kde jinde byste si smaltování měli vyzkoušet, než právě zde. Vezměte si s sebou dvě obyčejné čajové lžičky a proměňte je ve své vlastní, jedinečné. Součástí programu je i krátká prohlídka historických místností s dobovým vybavením, ukázkou smaltovaného nádobí a portréty manželů Barthelmusových.

Program je vhodný pro žáky ZŠ.

Reichenbachova svíčkařská dílna

Na blanenském zámku žil a pracoval významný chemik, jemuž se podařil husarský kousek – vyrobil první svíčku z umělého vosku. Jmenoval se Karel z Reichenbachu a jeho portrét visí v expozici blanenské umělecké litiny, na jejíž výrobě se výrazně podílel. Od té doby uplynulo už dvě stě let a parafínovou svíčku dnes dokážeš vyrobit i ty. Nevěříš? Přijď si to vyzkoušet k nám do muzea. Svou svíčku můžeš po svém navonět a ozdobit. Součástí programu je i krátká prohlídka historických místností, které Reichenbach za svého blanenského pobytu obýval.

Program je vhodný pro žáky ZŠ.