Tvořivé dílny

Na blanenském zámku žila spousta zajímavých osobností, mezi nimi i dva vynálezci. Vynálezce parafínu – Karel z Reichenbachu, a vynálezce zdravotně nezávadného smaltu – Eduard Bartelmus. Jejich příběhy se děti dozvědí u tvořivých dílen.


Lžičkařem u Barthelmuse

Chemik Eduard Barthelmus měl plán. Chtěl vyrobit takový druh smaltu, který nebude jedovatý a využije se jako ochrana kuchyňského nádobí proti korozi. Svůj plán uskutečnil. A protože pracoval v železárnách hraběcího rodu Salmů a bydlel na blanenském zámku, kde jinde byste si smaltování měli vyzkoušet, než právě zde? Součástí programu je i krátká prohlídka zámeckých pokojů.

Na dílnu je nutné si přinést dvě celokovové lžičky s placatou rukojetí. Doporučujeme pořídit lžičky s co nejširší rukojetí – čím širší rukojeť, tím větší ploška o ozdobení. Lžičky se ozdobí smaltovacím práškem pestrých barev za použití šablon nejrůznějších tvarů. Zapékají se na plotýnce, z tohoto důvodu jsou pro tvorbu zcela nevhodné lžičky s plastovou či dřevěnou rukojetí i lžičky s válcovou rukojetí (na válcové rukojeti se prášek neudrží).

CENA DÍLNY 60 Kč / ŽÁK

Dílna je vhodná pro žáky 1. i 2. stupně ZŠ

60 minut

Reichenbachova svíčkařská dílna

Na blanenském zámku žil a pracoval významný chemik, jemuž se mimo jiné podařilo vynalézt látku parafín, která se používá na výrobu svíček, krémů a dalších dnes zcela běžných produktů. Jmenoval se Karel z Reichenbachu a jeho portrét visí v expozici blanenské umělecké litiny, na jejíž výrobě se výrazně podílel. Od té doby uplynulo už dvě stě let. Jeho vynález si připomínáme dílnou na výrobu odlévaných svíček. Součástí programu je i krátká prohlídka zámeckých pokojů.

Během dílny si žáci vytvoří papírovou formičku s knotem. Do formičky se následně nalévají vrstvy vosku v různých barvách, které si mohou účastníci nazdobit třpytkami. Na konci dílny se papírová forma odtrhne a odhalí překrásnou pruhovanou svíčku. 

Na dílnu není nutné nosit žádné pomůcky, ale pokud nám donesete roličky od toaletního papíru, které se na výrobu používají, budeme za ně rádi.

CENA DÍLNY 60 Kč / ŽÁK

Dílna je vhodná pro žáky 1. i 2. stupně ZŠ

60 minut