O nás

Muzeum Blanenska je příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje a funguje od 1. ledna 2016. Jeho předchůdcem bylo Okresní vlastivědné muzeum v Blansku, které po svém rozdělení v roce 1992 na blanenské a boskovické muzeum 
působilo do konce roku 2015 jako Muzeum Blansko.

Muzejní tradice v Blansku sahá až do poloviny 19. století, kdy Jindřich Wankel, lékař a krasový badatel, zřídil v jedné z budov předzámčí soukromé muzeum, v němž představil výsledky svého bádání v tehdejším Moravském Švýcarsku. Po Wanklově odchodu muzeum zaniklo a nového muzea se Blansko dočkalo až roku 1959. Muzeum Blanenska se stejně jako jeho předchůdci zaměřuje především na na historii výroby blanenské umělecké litiny a dějiny výzkumu Moravského krasu. Expozice jsou k vidění v blanenském zámku, v němž muzeum sídlí.

Budova blanenského zámku představuje výsledek dlouhodobého stavebního vývoje, počínajícího zřejmě koncem 14. století. Původní lenní dvůr byl ve třicátých letech 16. století přestavěn na tvrz. V druhé polovině 16. století pak tehdejší držitel panství Matyáš Žalkovský ze Žalkovic zahajuje úpravu tvrze na renesanční zámek. Tato stavební etapa byla ukončena roku 1604. Za třicetileté války blanenský zámek poničili Švédové, sídlo poté chátralo, ale po polovině 17. století je opravil tehdejší držitel Kašpar Lev z Rožmitálu. Roku 1694 získávají Blansko Gellhornové a do konce 17. století upravují zámek do barokní podoby. Gellhornové byli též posledním rodem, který užíval blanenský zámek jako své sídlo. Roku 1766 totiž prodávají zadlužené panství Salmům, kteří je spojují se svým sousedním zbožím rájeckým, sami však sídlí na Rájci. Zámek v Blansku poté Salmům sloužil jen jako letní sídlo, případně byt pro přátele nebo zaměstnance železáren. Salmové za svého držení zámek několikrát upravovali, nejvýrazněji do jeho podoby zasáhli zbořením části předzámčí roku 1818, romantickou úpravou kolem poloviny 19. století a konečně novorenesanční přestavbou roku 1870, z níž se do dnešní doby zachovalo několik historických interiérů. To byl také poslední stavební zásah Salmů, kteří postupně chátrající zámek, sloužící poté pro bytové účely, drželi až do roku 1945, kdy jim byl zkonfiskován.

Roku 1960 byla zahájena rekonstrukce zámku dle plánů arch. Laciny, která měla stavbě navrátit údajnou renesanční podobu. V letech 2007 a 2012 byl zámek opraven prostřednictvím grantu z Finančního mechanismu EHP a Norska a ROPu.

Dodatek k návštěvnickému řádu pro současnou situaci naleznete ZDE.
Strategický plán blanenského muzea ke stažení v PDF
Koncepce rozvoje expozic Muzea blanenska ke stažení ZDE
Koncepce rozvoje sbírek ke stažení ZDE
Zpráva o činnosti Muzea Blanenska 2019 ke stažení v PDF


Ceník vstupného

 stále
expozice
sezónní
výstavy
Základní vstupné80,- Kč40,- Kč
Snížené vstupné
děti 6 – 15 let, studenti, senioři, držitelé ZTP
40,- Kč
 
20,- Kč
 
Rodinné vstupné
2 dospělí a max. 3 děti
160,- Kč
 
80,- Kč
 
Volný vstup
děti do 6 let, doprovod ZTP/P
Zdarma
 
Zdarma
 
Vstupenky do muzea lze zakoupit výhodněji přes Slevomat
Při předložení jízdenky IDS lze uplatnit 20% slevu na vstupné.
 

Muzeum v roce 2019

https://www.youtube.com

Rádi Vám pomůžeme

Napište nám, co pro Vás můžeme udělat a my se Vám do 48 hodin ozveme!

Položky označené (*) je nutné vyplnit.

Přeji si odebírat novinky

Položky označené (*) je nutné vyplnit.

NAJDETE NÁS