Ceník vstupného

sezónní
výstavy
sezónní
výstavy v malé výstavní síni
dětská herna
Základní vstupné100,- Kč40,- Kč60,- Kč10,- Kč
Snížené vstupné
děti 6 – 15 let, studenti, senioři, držitelé ZTP

30,- Kč10,- Kč
Rodinné vstupné
2 dospělí a max. 3 děti

120,- Kč10,- Kč
Volný vstup
děti do 6 let, doprovod ZTP/P
Zdarma

ZdarmaZdarma

Hromadné vstupenky pro školy
2000 Kč/rok
Platnost 1 rok od zakoupení - v ceně zahrnuty prohlídky stálých expozic a sezónních výstav, vzdělávací programy k sezónním výstavám

Vzdělávací programy
60 Kč/dítě
Vzdělávací programy ke stálým expozicím nejsou zahrnuty v ceně hromadné vstupenky. Pedagogický doprovod cenu za vzdělávací program nehradí.

Vstupenky do muzea lze zakoupit výhodněji přes Slevomat
Při předložení jízdenky IDS lze uplatnit 20% slevu na vstupné.

Z historie muzea

Muzeum Blanenska je příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje a funguje od 1. ledna 2016.
Muzejní tradice v Blansku sahá až do poloviny 19. století, kdy Jindřich Wankel, lékař a krasový badatel, zřídil v jedné z budov předzámčí soukromé muzeum, v němž představil výsledky svého bádání v tehdejším Moravském Švýcarsku. Po Wanklově odchodu muzeum zaniklo.
Předchůdcem dnešního muzea bylo Okresní vlastivědné muzeum v Blansku. Jeho vznik se začal chystat již v 50. letech 20. století. Do nově zrekonstruovaných prostor blanenského zámku se muzeum přesunulo 22. 6. 1969. Po rozdělení na blanenské a boskovické muzeum v roce 1992 působila instituce do konce roku 2015 pod názvem Muzeum Blansko.
Muzeum Blanenska se stejně jako jeho předchůdci zaměřuje především na historii výroby blanenské umělecké litiny, pravěk a archeologii Blanenska a dějiny výzkumu Moravského krasu. Expozice jsou k vidění v blanenském zámku, v němž muzeum sídlí.

Z historie zámku

Budova blanenského zámku představuje výsledek dlouhodobého stavebního vývoje, počínajícího zřejmě koncem 14. století. Původní lenní dvůr byl ve třicátých letech 16. století přestavěn na tvrz. V druhé polovině 16. století pak tehdejší držitel panství Matyáš Žalkovský ze Žalkovic zahajuje úpravu tvrze na renesanční zámek. Tato stavební etapa byla ukončena roku 1604. Za třicetileté války blanenský zámek poničili Švédové, sídlo poté chátralo, ale po polovině 17. století je opravil tehdejší držitel Kašpar Lev z Rožmitálu.
Roku 1694 získávají Blansko Gellhornové a do konce 17. století upravují zámek do barokní podoby. Gellhornové byli též posledním rodem, který užíval blanenský zámek jako své sídlo. Roku 1766 totiž prodávají zadlužené panství Salmům, kteří je spojují se svým sousedním zbožím rájeckým, sami však sídlí na Rájci. Zámek v Blansku poté Salmům sloužil jen jako letní sídlo, případně byt pro přátele nebo zaměstnance železáren. Salmové za svého držení zámek několikrát upravovali, nejvýrazněji do jeho podoby zasáhli zbořením části předzámčí roku 1818, romantickou úpravou kolem poloviny 19. století a konečně novorenesanční přestavbou roku 1870, z níž se do dnešní doby zachovalo několik historických interiérů. To byl také poslední stavební zásah Salmů, kteří postupně chátrající zámek, sloužící poté pro bytové účely, drželi až do roku 1945, kdy jim byl zkonfiskován.
Velká rekonstrukce zchátralého zámku proběhla v 60. letech dle plánů arch. Lubora Laciny, která měla stavbě navrátit údajnou renesanční podobu. V letech 2007 a 2012 byl zámek opraven prostřednictvím grantu z Finančního mechanismu EHP a Norska a ROPu.

Dodatek k návštěvnickému řádu pro současnou situaci naleznete ZDE.
Strategický plán blanenského muzea ke stažení v PDF
Koncepce rozvoje expozic Muzea blanenska ke stažení ZDE
Koncepce rozvoje sbírek ke stažení ZDE
Zpráva o činnosti Muzea Blanenska 2018 ke stažení v PDF
Zpráva o činnosti Muzea Blanenska 2019 ke stažení v PDF
Zpráva o činnosti Muzea Blanenska 2020 ke stažení v PDF

Rádi Vám pomůžeme

Napište nám, co pro Vás můžeme udělat a my se Vám do 48 hodin ozveme!

Položky označené (*) je nutné vyplnit.

Přeji si odebírat novinky

Položky označené (*) je nutné vyplnit.

NAJDETE NÁS