Edukační programy
Muzeum ve svých sbírkách uchovává nejednu cennou památku historie zdejšího regionu, ať už z historie lidského osídlení od paleolitu po druhou polovinu 20. století, nebo o proměnách a přírodních poměrech krasové i nekrasové krajiny Blanenska a jejích zvířecích obyvatelích.
Edukační programy mají délku jedné nebo dvou vyučovacích hodin. Pracují s originály historických artefaktů a přírodnin i jejich replikami určenými k podrobnému zkoumání zrakem i hmatem. Mnohé přírodovědné programy vzdělávají přímo v krasové krajině.
kapitoly z Historie regionu
Specifická krajina blanenského regionu byla obývána již od paleolitu, kdy místní jeskyně sloužily jako ubytování a útočiště pravěkým lidem. V mladších obdobích se stalo Blanensko významnou lokalitou pro těžbu a zpracování železné rudy. V průběhu 19. a 20. století poté získalo světovou proslulost hned v několika průmyslových odvětvích.
Edukační programy k období pravěku a středověku jsou určeny zejména žákům 4., 6. a 7. tříd jako rozšíření školní látky, v upravené podobě jsou ale vhodné i pro ostatní ročníky, včetně předškolního vzdělávání i středoškolského vzdělávání.
Blansko průmyslové pojednávající o moderních dějinách je určeno pro druhý stupeň základních škol a střední školy.
Více informací ZDE
Přírodovědné programy
Přírodovědné edukační programy se ve svých tématech zaměřují na vznik a vývoj krasových jevů (propadání, ponory, podzemní toky, závrty, škrapy, poloslepá údolí, sedimenty v jeskyních a jejich stáří), geografii oblasti, historii objevování Moravského krasu, archeologii, jeskynní paleontologii, zoologii a ochranu přírody a krajiny. Ve stálé nabídce jsou programy konané v muzeu a jeho expozicích i terénní exkurze s kvalifikovaným a zkušeným lektorem.
Více informací ZDE