Vzdělávací programy

Vzdělávací programy Muzea Blanenska vám zábavnou a naučnou formou zprostředkují život osobností, které na zámku v Blansku žily na přelomu 19. a 20. století, tvořily zde a bádaly. Poznáte nejen jejich životní příběhy, ale vyzkoušíte si také zde vynalezené techniky zpracování materiálů a poznáte průmyslovou historii Blanska a okolí.

Naučné programy vychází z témat stálých muzejních expozic, jež vás provedou archeologií na Blanensku, ukážou vám počátky bádání a významné objevy v Moravském krasu, historii zpracování železa a výroby umělecké litiny v blanenských železárnách a představí pestrou olomučanskou keramiku.


Nabízíme pestrou škálu typů i témat programů. Pro přehlednost jsou rozděleny do čtyř kategorií. První z nich je kategorie edukačních programů – klasických výukových programů na jedno z regionálních témat. V nabídce jsou přírodovědné programy a programy o historii regionu. Hlavním cílem edukačních programů je rozšíření běžné školní látky o poznatky z místní historie i o unikátní přírodě Blanenska.

Zážitkové programy, jak už sám jejich název napovídá, vzdělávají pomocí metod zážitkové pedagogiky. Pracují s dílčím tématem historie regionu, které odkrývají formou hry a interakce s prostředím. Jsou vhodné nejen pro školní skupiny, ale také pro volnočasové kolektivy a rodiny s dětmi.

Také ve dvojici tvořivých dílen je zážitek spojen se vzděláním. Každá z nich je věnována jednomu z vynálezců žijících na zámku v průběhu 19. století a jejich objevům – parafínu a zdravotně nezávadnému smaltu.

Nabídka doprovodných programů k výstavám se pravidelně mění s tématy krátkodobých výstav. Obvyklá délka trvání výstavy jsou tři měsíce.


PŘIPRAVILI JSME VÁM KOMPLETNÍ CENÍK DO pdf SOUBORU


návštěva jeskyně v Moravském krasu

Edukační programy

Muzeum ve svých sbírkách uchovává nejednu cennou památku historie zdejšího regionu, ať už z historie lidského osídlení od paleolitu po druhou polovinu 20. století, nebo o proměnách a přírodních poměrech krasové i nekrasové krajiny Blanenska a jejích zvířecích obyvatelích.

Edukační programy mají délku jedné nebo dvou vyučovacích hodin. Pracují s originály historických artefaktů a přírodnin i jejich replikami určenými k podrobnému zkoumání zrakem i hmatem. Mnohé přírodovědné programy vzdělávají přímo v krasové krajině.

Přehled našich vzdělávacích programů.


hraní deskové hry Badatelé z Moravského krasu

Zážitkové programy

Zážitková pedagogika vychází z poznatků, že lidská paměť vstřebává informace intenzivněji, pokud je vnímání provázeno emocemi. Jde o učení z důsledků vlastního jednání, hledání netradičních řešení a překonávání úkolů a výzev, často formou skupinové práce.

Předností zážitkového vzdělávání je rozvíjení tvůrčích postupů, aktivního jednání, a především intenzivní učení z prožitků namísto pouhého shromažďování informací. Muzeum Blanenska je místem neformálního vzdělávání, a proto je vhodným prostředím pro využití těchto metod.

Vzdělávání hrou je vhodné pro školní kolektivy, tábory, zájmové kroužky i jiné volnočasové kolektivy, a také pro rodiny s dětmi. Minimální počet účastníků je 6 osob.

Hrajte a učte se s námi.


smaltované lžičky z dílny v Muzeu Blanenska

Tvořivé dílny

Na blanenském zámku žila spousta zajímavých osobností, mezi nimi i dva vynálezci. Vynálezce parafínu – Karel z Reichenbachu, a vynálezce zdravotně nezávadného smaltu – Eduard Bartelmus.

Příběhy těchto badatelů jsou součástí aktivit ‒ tvořivých dílen na zámku. Jejich účastníci se zábavným a interaktivním způsobem seznámí s jejich příběhem, historií zámku i vědou.

Tvořivé dílny je možné uspořádat také pro tábory, zájmové kroužky a jiné volnočasové kolektivy, ale i pro rodiny s dětmi.

Minimální počet účastníků je 6 osob.

Zastavte se s dětmi a vyrobte si u nás společně smaltovanou lžičku nebo svíčku.


dílna k výstavě - malování na hedvábí

Doprovodné programy k výstavám

K většině krátkodobých výstav je připraven tematický doprovodný program, který je v ceně výstavy.

Pro žáky a studenty škol, které jsou držiteli hromadné vstupenky, je vstup na výstavu včetně doprovodného programu zcela zdarma.

Ceník a informace pro návštěvníky

hromadné vstupné pro školy

Platnost 1 rok od zakoupení ‒ v ceně jsou zahrnuty prohlídky stálých expozic a sezónních výstav a vzdělávací programy k sezónním výstavám

2.000 Kč / rok

Vzdělávací programy

Vzdělávací programy ke stálým expozicím nejsou zahrnuty v ceně hromadné vstupenky. Pedagogický doprovod cenu za vzdělávací program nehradí.

60 Kč / dítě

Rezervace TERMÍNU

Pro rezervaci termínu a podrobnější domluvu se prosím obracejte na:
e-mail: vzdelavani@muzeum-blanenska.cz
telefon: 720 958 605 


Délka vzdělávacích programů je 90 minut. Každý program lze ovšem přizpůsobit časovým možnostem skupiny.