Naše stálé expozice


Ceník a infomace pro návštěvníky 

Letní sezóna (duben  říjen)

Úterý    Neděle: 10:00   17:00

Zimní sezóna (listopad  březen)

Úterý  Sobota: 10:00  17:00

Pro skupinu 30 a více osob

je možné dohodnout prohlídku mimo uvedenou dobu.


Základní cena vstupného

100,- Kč / stálé expozice
40,- Kč / sezónní výstavy
60,- Kč / sezónní výstavy v malé výstavní síni
10,- Kč / dětská herna

Snížené cena vstupného

50,- Kč / stálé expozice
20,- Kč / sezónní výstavy
30,- Kč / sezónní výstavy v malé výstavní síni
10,- Kč / dětská herna

děti 6 – 15 let, studenti, senioři, držitelé ZTP

Cena rodinného vstupného

200,- Kč / stálé expozice
80,- Kč / sezónní výstavy
120,- Kč / sezónní výstavy v malé výstavní síni
10,- Kč / dětská herna

2 dospělí a max. 3 děti


Cena hromadného vstupného pro školy

Platnost 1 rok od zakoupení - v ceně zahrnuty prohlídky stálých expozic a sezónních výstav, vzdělávací programy k sezónním výstavám

2.000,- / rok

Vzdělávací programy

Vzdělávací programy ke stálým expozicím nejsou zahrnuty v ceně hromadné vstupenky. Pedagogický doprovod cenu za vzdělávací program nehradí.

60 Kč / dítě

Volný vstup

děti do 6 let, doprovod ZTP/P


Poslední vstup do stálých expozic v 15.30 hod. Poslední vstup na výstavu v 16 hod. Dodatek k návštěvnickému řádu pro současnou situaci naleznete ZDE.

Odborná činnost


Muzeum je především sbírkotvorná instituce, spravuje sbírku evidovanou Ministerstvem kultury České republiky v Centrální evidenci sbírek pod číslem MBL/002-01-23/042002. Sbírkové předměty muzeum prezentuje především formou stálých expozic. Sbírka muzea je rozdělena do podsbírek a péče o ně je rozdělena mezi odborné pracovníky – kurátory.

Historie muzea


Muzeum Blanenska je příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje a funguje od 1. ledna 2016. Muzejní tradice v Blansku sahá až do poloviny 19. století, kdy Jindřich Wankel, lékař a krasový badatel, zřídil v jedné z budov předzámčí soukromé muzeum, v němž představil výsledky svého bádání v tehdejším Moravském Švýcarsku. Po Wanklově odchodu muzeum zaniklo.

Předchůdcem dnešního muzea bylo Okresní vlastivědné muzeum v Blansku. Jeho vznik se začal chystat již v 50. letech 20. století. Do nově zrekonstruovaných prostor blanenského zámku se muzeum přesunulo 22. 6. 1969. Po rozdělení na blanenské a boskovické muzeum v roce 1992 působila instituce do konce roku 2015 pod názvem Muzeum Blansko. Muzeum Blanenska se stejně jako jeho předchůdci zaměřuje především na historii výroby blanenské umělecké litiny, pravěk a archeologii Blanenska a dějiny výzkumu Moravského krasu. Expozice jsou k vidění v blanenském zámku, v němž muzeum sídlí.