Umění (ne)myslet
Tým lektorů a expertů z občanského sdružení Lietajúca ryba ve spolupráci s partnery z české organizace Proactive Network připravili interaktivní zážitkovou-vzdělávací výstavu o práci s informacemi a kritickém myšlení. Poprvé v České republice bude k vidění právě v Blansku. Vernisáž výstavy Umění (ne)myslet se uskuteční ve čtvrtek, 9. ledna 2025 v 17:00 hod. v Multimediálním sále Muzea Blanenska na zámku. Součástí vernisáže bude setkání s autory výstavy.
Odevšad se na nás valí tisíce informací. Denně se jimi prodíráme, zahlcují nás, ovlivňují a zároveň formují – mění. Každá informace, kterou náš mozek přijme, se stává součástí našeho nového JÁ. K informacím bychom právě proto měli přistupovat jako k jídlu: měli bychom rozumět jejich složení, kontrolovat, odkud pocházejí, kdo nám je připravuje a servíruje a zároveň by mělo být našim cílem servírovat je zodpovědně našemu okolí!
Návod JAK NA TO nabízí právě tato netradiční interaktivní výstava. Zveme vás „dotknout se“ originálních interaktivních objektů, skrze které se můžete naučit, jak se neztratit ve zrádném labyrintu informací nebo jak nepodlehnout manipulaci. Prožijete intenzivní pocit informačního zahlcení a naučíte se pracovat s informacemi a třídit je. Odhalíte nástroje manipulace v podobě kognitivních zkreslení, argumentačních, mediálních či statistických faulů a přiučíte se zručnostem kritického myšlení a mediální gramotnosti. Koncepce výstavy Umění (ne)myslet vychází z metod zážitkového vzdělávání, které je postavené na zážitku – osobním prožívaní a následné reflexi, tedy zpětným ohlédnutím se za tím, co se událo. Další fází tohoto vzdělávání představuje vyvození teorie o jednotlivých tématech, a nakonec dochází k přenesení teoretických poznatků do praxe.
Výstava bude přístupná pro školy a veřejnost zdarma v otevírací době muzea a potrvá do 22. 2. 2025. Školy a větší skupiny se můžou objednat na prohlídku také mimo otevírací dobu telefonicky na čísle 725 952592 nebo e-mailem na adrese info@muzeum-blanenska.cz případně na vzdelavani@muzeum-blanenska.cz.
prohlídky Hradiště Malý Chlum
Výšinná opevněná lokalita na temeni stolové hory Malý Chlum je výraznou terénní dominantou jižní části Malé Hané. Povrchovými sběry a následným výzkumem Antonína Štrofa v 80. letech bylo zjištěno několikafázové osídlení. Nejstarší sporadické nálezy lze zařadit do mladšího eneolitu, snad ke kultuře s jevišovickou keramikou (okolo 3000 př. Kr.), jejíž tvůrci vybudovali soudobé osídlení na nedalekém „Hradisku“ u Svitávky. Zda-li byl i Malý Chlum v této době opevněn nelze prozatím říci. Vrchol osídlení však nastal v 9. stol. př. Kr., v pozdní době bronzové, kdy na temeni kopce vznikl sídlištní areál opevněný kamenito-hlinitým náspem a lokalita fungovala jako centrální místo pro okolní nížinné osady, na které se mohly soustředit obchodní nebo výrobní aktivity regionu. Druhou výraznou vlnu osídlení lze datovat do první poloviny 6. stol. př. Kr., do starší doby železné, kdy byly do budování fortifikace zakomponováno i místní opukové podloží v jihozápadní části lokality. Na úpatí Chlumu (k. ú. Obora) existovalo soudobé sídliště, na němž byla při výzkumu v 70. letech doložena výroba bronzových předmětů a zpracování místní železné rudy. Výšinná lokalita tudíž mohla opět fungovat jako centrální místo zajišťující ochranu v případě nebezpečí a zároveň také místo, kde docházelo k redistribuci obchodních komodit. Krajinná dominanta s polohou na jedné z větví dálkové obchodní trasy spolu s nížinnými osadami na jejím úpatí by tomu nasvědčovala.