Umění (ne)myslet

Tým lektorů a expertů z občanského sdružení Lietajúca ryba ve spolupráci s partnery z české organizace Proactive Network připravili interaktivní zážitkovou-vzdělávací výstavu o práci s informacemi a kritickém myšlení. Poprvé v České republice bude k vidění právě v Blansku. Vernisáž výstavy Umění (ne)myslet se uskuteční ve čtvrtek, 9. ledna 2025 v 17:00 hod. v Multimediálním sále Muzea Blanenska na zámku. Součástí vernisáže bude setkání s autory výstavy.

 Odevšad se na nás valí tisíce informací. Denně se jimi prodíráme, zahlcují nás, ovlivňují a zároveň formují – mění. Každá informace, kterou náš mozek přijme, se stává součástí našeho nového JÁ. K informacím bychom právě proto měli přistupovat jako k jídlu: měli bychom rozumět jejich složení, kontrolovat, odkud pocházejí, kdo nám je připravuje a servíruje a zároveň by mělo být našim cílem servírovat je zodpovědně našemu okolí!

 Návod JAK NA TO nabízí právě tato netradiční interaktivní výstava. Zveme vás „dotknout se“ originálních interaktivních objektů, skrze které se můžete naučit, jak se neztratit ve zrádném labyrintu informací nebo jak nepodlehnout manipulaci. Prožijete intenzivní pocit informačního zahlcení a naučíte se pracovat s informacemi a třídit je. Odhalíte nástroje manipulace v podobě kognitivních zkreslení, argumentačních, mediálních či statistických faulů a přiučíte se zručnostem kritického myšlení a mediální gramotnosti. Koncepce výstavy Umění (ne)myslet vychází z metod zážitkového vzdělávání, které je postavené na zážitku – osobním prožívaní a následné reflexi, tedy zpětným ohlédnutím se za tím, co se událo. Další fází tohoto vzdělávání představuje vyvození teorie o jednotlivých tématech, a nakonec dochází k přenesení teoretických poznatků do praxe.

 Výstava bude přístupná pro školy a veřejnost zdarma v otevírací době muzea a potrvá do 22. 2. 2025. Školy a větší skupiny se můžou objednat na prohlídku také mimo otevírací dobu telefonicky na čísle 725 952592 nebo e-mailem na adrese info@muzeum-blanenska.cz případně na vzdelavani@muzeum-blanenska.cz.

Býčí skála u Adamova je nejen světově proslulou archeologickou lokalitou a Národní přírodní rezervací. Je to také (a možná především) jeskynní systém, dokonce druhý nejdelší v České republice. Jeskynní systém, který po tři století nenechává v klidu dobrodružného ducha badatelů, speleologů, jeskyňářů. Z asi půlkilometrové chodby, známé odedávna, se za roky průzkumu a hledání nových podzemních světů stal labyrint kilometrů chodeb, komínů, dómů a sifonů. Celková délka jeskynního systémů Býčí skála – Rudické propadání přesahuje dnes osmnáct kilometrů!
Jak vlastně dnes výzkum a průzkum jeskyně probíhá?
Jaké postupy, metody a technologie používali a dnes používají jeskyňáři z Býčí skály k odkrytí neznámých podzemních chodeb a dómů?
Jak vypadá to podzemí a jaké další poznání slibuje?
Na to se pokusí odpovědět výstava ve sklepení blanenského zámku, otevřená od 16. května 2024, která je speleologickému průzkumu jeskyně Býčí skála věnována.
Návštěvníci poznají technické vybavení, starší i zcela současné, které slouží průzkumu a hledání nového, ale i k čerpání povodňových vod, nejnovější mapy objeveného podzemí, výstroj a ústroj jeskyňářů, poznají geologickou stavbu jeskyně, její živou i neživou přírodu v komínech i na pozemním toku Jedovnického potoka. Budou si moci také vyzkoušet, jaké to je být sevřen v úzké „plazivce“, jak vybaveni musí být pro pohyb v podzemí nebo jak těžké je kalové čerpadlo.