Umění (ne)myslet

Tým lektorů a expertů z občanského sdružení Lietajúca ryba ve spolupráci s partnery z české organizace Proactive Network připravili interaktivní zážitkovou-vzdělávací výstavu o práci s informacemi a kritickém myšlení. Poprvé v České republice bude k vidění právě v Blansku. Vernisáž výstavy Umění (ne)myslet se uskuteční ve čtvrtek, 9. ledna 2025 v 17:00 hod. v Multimediálním sále Muzea Blanenska na zámku. Součástí vernisáže bude setkání s autory výstavy.

 Odevšad se na nás valí tisíce informací. Denně se jimi prodíráme, zahlcují nás, ovlivňují a zároveň formují – mění. Každá informace, kterou náš mozek přijme, se stává součástí našeho nového JÁ. K informacím bychom právě proto měli přistupovat jako k jídlu: měli bychom rozumět jejich složení, kontrolovat, odkud pocházejí, kdo nám je připravuje a servíruje a zároveň by mělo být našim cílem servírovat je zodpovědně našemu okolí!

 Návod JAK NA TO nabízí právě tato netradiční interaktivní výstava. Zveme vás „dotknout se“ originálních interaktivních objektů, skrze které se můžete naučit, jak se neztratit ve zrádném labyrintu informací nebo jak nepodlehnout manipulaci. Prožijete intenzivní pocit informačního zahlcení a naučíte se pracovat s informacemi a třídit je. Odhalíte nástroje manipulace v podobě kognitivních zkreslení, argumentačních, mediálních či statistických faulů a přiučíte se zručnostem kritického myšlení a mediální gramotnosti. Koncepce výstavy Umění (ne)myslet vychází z metod zážitkového vzdělávání, které je postavené na zážitku – osobním prožívaní a následné reflexi, tedy zpětným ohlédnutím se za tím, co se událo. Další fází tohoto vzdělávání představuje vyvození teorie o jednotlivých tématech, a nakonec dochází k přenesení teoretických poznatků do praxe.

 Výstava bude přístupná pro školy a veřejnost zdarma v otevírací době muzea a potrvá do 22. 2. 2025. Školy a větší skupiny se můžou objednat na prohlídku také mimo otevírací dobu telefonicky na čísle 725 952592 nebo e-mailem na adrese info@muzeum-blanenska.cz případně na vzdelavani@muzeum-blanenska.cz.

Itálie
Diego Ortiz: Recercada prima sobre la Spagna
Alessandro Piccinini: Aria di Saravanda in Varie Parte
Diego Ortiz: Recercada prima sobre tenores Italianos

Německo
Carl Friedrich Abel: Adaggio & allegro
Johan Schenck; Suite Op 6; Prelude, allemande, Sarabande, Gigue, Gavotte, Boure, Passacaglio

Francie
Ste Colombe: Chaconne
Marin Marais: Prelude II.4, Allemande II.7, La folia II.20

Účinkující:
Michal Hottmar – arcilutna
Sándor Szaszvárosi – viola da gamba

Viola da gamba je jedním z nejznámějších hudebních nástrojů období baroka. Králové poslouchali a užívali si tento intimní ale silný hudební nástroj ve svých salonech. V druhé polovině 18. století gambová rodina upadla do hlubokého spánku. C. Fr. Abel, známý německý hráč na viola da gambu a skladatel, požádal své příbuzné, aby po jeho smrti pochovali i jeho violu da gamba. Tento imaginární pohřeb znamená začátek dlouhého snu. V 60. letech 20. století historici probudili gambovú rodinu a svoji novou renesanci přežívá i v současnosti.

Veřejnost může absolvovat krásnou cestu s programem koncertu, který nese název „Farby barokovej Európy“. V první třetině  programu strávíte trochu času při Ortizových a Piccininových kouskách v papežském městě Řím, potom vycestujeme do barokového Německa. Tam si můžete poslechnout cestovatelského virtuóza na violu da gambu, J. Schenka a jeho suitu a sonátu od C. Fr. Abela. Na konci koncertu se budeme nacházet na dvoře krále Slunce Ludvíka XIV. Umění dvou známých skladatelů Ste Colombe a Marin Marais, ukáže program, který poznáte z francouzského filmu „Tous Les Matins du Monde“.

Cena vstupenky 200 Kč. Koncert se koná v Hudebním sále blanenského zámku.

Předprodej vstupenek: https://www.smsticket.cz/vstupenky/42985-touhou-po-jaru-hudba-na-zamku-2024-zamek-blansko

Prodej vstupenek také na místě a otevření vstupu od 18:30 hod.!