Návrat do Býčí skály

Návrat do Býčí skály je hlavní a jedinečná akce v rámci oslav uplynutí 150 let od objevu Jindřicha Wankla v Býčí skále. Jejím cílem je popularizace archeologie a vědecké činnosti s využitím experimentálních technik.

V hlavní roli bude unikátní rekonstrukce rituálního vozu vyrobená podle původních nálezů z Býčí skály. Jedná se o jeden z nejluxusnějších halštatských předmětů ve střední Evropě. Vůz se představí tažený koňmi ve slavnostním průvodu lidí oděných v tradičních krojích s bohatými doplňky za dobového hudebního doprovodu.

Před jeskyní budou po slavnostním průvodu probíhat krátké popularizační přednášky, halštatská „módní přehlídka“ a souboje. Připravena je také degustace pravěkého piva. Součástí akce bude prezentace pravěkých řemesel v blízkosti jeskyně. Drobné občerstvení zajistí Perníčková kavárnička a SDH Habrůvka.

V blanenském muzeu je do konce roku naposledy možnost zhlédnout soubor archeologických nálezů zapůjčených z Naturhistorisches Musea ve Vídni, stejně jako přesnou kopii sošky býčka z Býčí skály a originální lebku “princezny z Býčí skály”. Harmonogram akce:

 • 10.00–18.00: v pravěké osadě u Pelíškova pomníku: ukázky pravěkých řemesel – lití bronzu, tkaní látek, tesařství, kovářství, pravěká kuchyně
 • 13.00–13.30: slavnostní průvod od křižovatky v Josefově k Býčí skále
 • 13.30–15.30: kulturní program na louce před jeskyní (moderuje Tomáš Hanák) – souboje, představení halštatských oděvů, ochutnávka pravěkého piva, křest vozu
 • 15.30–18.00: přenesení vozu do jeskyně, dobová hudba v Předsíni

Změna programu vyhrazena, podrobné informace budou následovat. Prosíme všechny, co se na akci chystají, aby sledovali informace o možnostech dopravy a parkování. Program probíhá v prostoru Národní přírodní rezervace Býčí skála, musíme se chovat ohleduplně k přírodě.

Po dobu konání akce (8.00–20.00) bude v sobotu 17. 9. 2022 zcela uzavřena silnice Křtinským údolím od křižovatky v Josefově po odbočku na Babice nad Svitavou s výjimkou autobusové dopravy. Tato komunikace bude využita pro jednostranné podélné parkování vozidel přijíždějících na akci k Býčí skále. Pro automobilovou dopravu mezi Křtinami a Adamovem bude potřeba využít objízdnou trasu přes Březinu, Kanice a Bílovice nad Svitavou, pro dopravu mezi Blanskem a Křtinami pak objízdná trasa vede přes Jedovnice, Senetářov, Ruprechtov, Drnovice, Račice a Bukovinu.

FAQ

Jak se na akci dostanu?

Vzhledem k silniční uzavírce Křtinského údolí jsou k dispozici následující možnosti:

Pro cestující z Blanska:

 1. Autem směrem na Olomučany a Adamov. Zaparkovat je možné buď na parkovišti u Staré huti (parkoviště P1 na mapce) nebo v Adamově a odtud dojít k Býčí skále pěšky.
 2. Autobusem náhradní autobusové dopravy xS2C, jenž bude v den konání akce na znamení zastavovat v Josefově. V autobusech platí tarif IDS JMK.

Pro cestující z Brna:

 1. Autem směrem na Ochoz u Brna, Křtiny a Býčí skálu. Zaparkovat lze na silnici ve Křtinském údolí (parkoviště P2 na mapce).
 2. Autobusem náhradní autobusové dopravy linky xS2D, jenž bude v den konání akce na znamení zastavovat v Josefově. V autobusech platí tarif IDS JMK.

Pro cestující z Adamova:

 1. Autem a zaparkovat u Staré huti (parkoviště P1 na mapce)
 2. Autobusy náhradní autobusové dopravy xS2C nebo xS2D, jenž budou v den konání akce na znamení zastavovat na křižovatce v Josefově. V autobusech platí tarif IDS JMK.
 3. Pěšky po modré turistické značce až k Býčí skále.

Parkoviště pro automobily mají omezenou kapacitu a jsou vzdálené od Býčí skály více než kilometr, využijte prosím autobusy náhradní autobusové dopravy xS2C a xS2D nebo jízdní kolo, pro které bude vyhrazeno parkoviště přímo u Býčí skály.

Jízdní řády tady a tady.                                  

Dopravní mapy

Platí se vstupné?

Akce je oslavou s velkou podporou partnerů a je tedy zdarma, nelze si tedy ani rezervovat místo. Na místě budete moci podpořit akci nákupem unikátních suvenýrů nebo občerstvení od regionálních dodavatelů.

Bude jídlo a pití?

O občerstvení se postará Perníková kavárnička na louce před Býčí skálou a hasiči z Habrůvky, jež budou mít stánek s občerstvením na hrázi u bývalého rybníka (bod 3 na mapce), při větším počtu návštěvníků je třeba počítat s frontami. Bude káva, pivo, limo, něco sladkého i slaného.

Bude přístupná jeskyně?

Po dobu konání akce bude přístupná pouze Předsíň Býčí skály.

Je akce vhodná i pro menší děti?

Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Nebude pácháno žádné násilí na zvířatech ani lidech vyjma profesionálních zápasníků.

Bude si na místě kde sednout?

Odpolední program je na stání, lavičky budou pouze v prostoru občerstvení u hasičů na hrázi rybníka.