Návrat do Býčí skály

Návrat do Býčí skály je hlavní a unikátní akce v rámci oslav uplynutí 150 let od objevu Jindřicha Wankla v Býčí skále. Jejím cílem je popularizace archeologie a vědecké činnosti a bádání popularizační formou s využitím experimentálních technik.

V hlavní roli bude rekonstrukce rituálního vozu z Býčí skály vyrobená podle dostupných nálezů. Jedná se o unikátní rekonstrukci nejluxusnějšího halštatského předmětu ve střední Evropě. Vůz se představí tažený koňmi ve slavnostním průvodu lidí oděných v tradičních krojích s bohatými doplňky za dobového hudebního doprovodu.

Součástí akce bude prezentace pravěkých řemesel v blízkosti jeskyně, prostory před Býčí skálou a u Staré huti budou propojeny. Před jeskyní budou odpoledne probíhat krátké popularizační přednášky, představení princezny, krojů a souboje. Připravena je také degustace pravěkého piva. V muzeu bude v tomto období poslední rok k vidění soubor archeologických nálezů zapůjčených z Naturhistorisches musea ve Vídni, stejně jako přesná kopie sošky býčka z Býčí skály a originální lebka “princezny z Býčí skály”.

10:00-18:00 - ukázky řemesel - lití bronzu, obchodník se solí, zemědělec, tesař, kovář, textilní řemesla
13:00-13:30 - průvod 
13:30 - 15:30 - kulturní program před jeskyní - moderuje Tomáš Hanák - souboje, křest vozu, představení halštatských oděvů, ochutnávka pravěkého piva
15:30 - 18:00 - přenesení vozu do jeskyně, dobová hudba v předsíni 

Změna programu vyhrazena, podrobné informace budou následovat. Prosíme všechny, co se na akci chystají, aby sledovali informace o možnostech dopravy a parkování. Program probíhá v prostoru národní přírodní rezervace, musíme se chovat ohleduplně k přírodě. Občerstvení zajistí Perníčková kavárnička a SDH Habrůvka.